Úvodní stránka » Solární systémy

  Solární systémy                                                       

                                                                                                                                                                                                          

 

 

 

Jak pracují?

Solární systémy pracují na principu přeměny sluneční energie na teplo, které předávají do teplonosné kapaliny a tuto energii je možné dále využít. Oproti ostatním obnovitelným i neobnovitelným zdrojům dokáže dodávat energii téměř zadarmo. Fototermické systémy (přeměna slunečního záření na teplo) dokážou  využít až 80% energie ze slunečního záření, celoroční průměrná účinnost včetně zimy bývá cca 50-60%.

 

Úspora a návratnost.

Při průměrném množství sluneční energie, které na ČR za 1 rok dopadne - cca 1000 kWh na metr čtvereční (v přepočetu na průměrnou cenu elektrické energie je to cca 3000 Kč), lze tedy instalací solárního systému ušetřit velkou část nákladů na přípravu teplé vody, vytápění objektu, ohřev bazénu a jiných technologických zařízeních s potřebou tepla a to při minimálních provozních nákladech.

 

Kde se používají?

Solární systémy se převážně používají pro ohřev teplé vody. Tato řešení jsou výhodná, protože teplá voda je na rozdíl od vytápění objektu potřeba celoročně, tzn. i v létě.
Další  řešení solárních systémů jsou kombinace ohřevu vody a přitápění, kdy je solární systém zapojen do kombinované akumulační nádrže, která pak dále zajišťuje přípravu teplé vody a vytápění objektu.
Z hlediska přitápění není solární systém zdaleka tak efektivní jako například tepelné čerpadlo, u nízkoenergetických a pasivních domů, lze kromě úspor na teplé vodě solárním systémem ušetřit i desítky procent nákladů na vytápění objektu. Podmínkou pro využití solárního systému pro přitápění je nízkoteplotní otopná soustava.
Solární systémy lze využít také pro ohřev bazénů.